Конденсатовідвідник є важливою сполучною ланкою між системою споживання пара і конденсатною мережею. Основним завданням конденсатовідвідників є ефективне видалення конденсату і повітря з парових систем і установок без втрат пара.
Конденсатовідвідники поділяються на три основні групи:
Термодинамічний конденсатовідвідник керується середовищем, що знаходиться в певному термодинамічному стані. Термодинамічний конденсатовідвідник найпростішої конструкції складається з наступних частин:
Впускний отвір центровано по сідлу. Навколо цього отвору розташований канал кільцевої форми, в якому є три отвори, з'єднані з виходом. Якщо пластина лежить на сідлі, то вона перекриває вхідний отвір і канал з вихідними отворами.
Якщо при запуску обладнання в конденсатовідвідник потрапляє холодний конденсат, то пластина (3) підіймається потоком і конденсат відводиться через випускні отвори. Конденсатовідвідник повністю відкритий (Мал. 2.1.) По мірі роботи обладнання конденсат стає гарячіше і тиск збільшується. У зоні між пластиною і сідлом конденсатовідвідника статичний тиск перетворюється в швидкість потоку.
Зміна тиску відбувається коли конденсат з температурою насичення потрапляє на пластину конденсатовідвідника і частина конденсату скипає під дією низького тиску конденсатной мережі.
Якщо при запуску обладнання в конденсатовідвідник потрапляє холодний конденсат, то пластина (3) підіймається потоком і конденсат відводиться через випускні отвори. Конденсатовідвідник повністю відкритий (Мал. 2.1.) По мірі роботи обладнання конденсат стає гарячіше і тиск збільшується. У зоні між пластиною і сідлом конденсатовідвідника статичний тиск перетворюється в швидкість потоку.
Мал. 2.1: Конденсатовідвідник у відкритому стані; Мал. 2.2: Конденсатовідвідник в стані "розвантаження"; Мал. 2.3: Конденсатовідвідник в закритому стані
Зі збільшенням кінетичної енергії знижується тиск і конденсат починає випаровуватися, збільшується і швидкість потоку. Зі збільшенням швидкості в зоні нижче пластини тиск продовжує знижуватися і частина скипаючого пара потрапляє в зону вище пластини (Мал. 2.2) Зростаючий тиск пара в зоні над пластиною придавлює її до сідла і закриває конденсатовідвідник (Мал. 2.3). Конденсатовідвідник залишається в закритому положенні через різницю ефективної площі поверхні пластини знизу і зверху.
Через кришку (2) теплова енергія передається навколишньому середовищу, пар в камері над пластиною конденсується, тиск вище пластини знижується і вона не може утримувати тиск системи. Пластина конденсатовідвідника підіймається (Мал. 2.1) і цикл повторюється знову.
Термодинамічні конденсатовідвідники не застосовують при випадках високого протитиску, а саме якщо протитиск становить більше ніж 60% від тиску в системі. Причиною цього є те, що при такому перепаді тиску ступінь розвантаження конденсату в зоні нижче пластини конденсатовідвідника незначна і тому зниження тиску на конденсатовідвіднику також занадто замале, щоб закрити випуск.
Термодинамічний конденсатовідвідник не придатний для застосування в режимах з нестабільним тиском, підвищеним протитиском або нестабільним утворенням конденсату, які можуть виникнути на обладнанні з передбаченим регулюванням з боку пара.
Термодинамічні конденсатовідвідники є поганими відвідниками повітря. У процесі введення обладнання в експлуатацію в системі (як і в конденсатовідвіднику) присутнє повітря. Відповідно до закону Бернуллі, пластина тисне на сідло в момент виходу повітря з високою швидкістю, конденсатовідвідник залишається закритим і не відводить повітря.
Термодинамічний конденсатовідвідник може випускати пар, якщо не відбувається утворення конденсату, наприклад у випадку з перегрітим паром.
На процес конденсації пара в зоні над пластиною легко впливають умови навколишнього середовища, особливо при експлуатації термодинамічних конденсатовідвідників поза приміщеннями. Під впливом дощу або вітру збільшується частота спрацювання конденсатовідвідника і, отже, зношування.