Конденсатовідвідник біметалевий використовується для насиченої або перегрітої водяної пари з метою видалення охолодженого конденсату на 10 - 30 K відносно температури кипіння. Конденсатовідвідник приводиться в дію спеціальним пакетом біметалевих пластин, що реагують на зміну температури робочого середовища. Пластини, залежно від попадання на них пари або конденсату, згинаються або випрямляються, забезпечуючи тим самим переміщення затвора конденсатовідвідника, відкриваючи або закриваючи прохід середовища через нього.
Біметалевий конденсатовідвідник Ari-Cona-B підходить для насиченої та перегрітої пари з максимально можливою температурою до 650 °С. Спеціальна профільована конструкція біметалевих пластин забезпечує швидку реакцію конденсатовідвідника на зміну температури робочого середовища (пари або конденсату), а спеціальна форма затвора виконує ще й функцію зворотного клапана. Корпус конденсатовідвідника, залежно від моделі, розрахований на номінальний тиск до PN630, має вбудований або зовнішній фільтр для захисту від попадань твердих частинок, а спеціальне різьблення кришки не вимагає додаткових ущільнень, дозволяючи обслуговувати конденсатовідвідник без придбання або виготовлення ущільнювальних прокладок.
Біметалеві конденсатовідвідники Ari-Cona-B дозволяють максимально ефективно використовувати теплову енергію пари, виключаючи втрати енергії пов'язані з утворенням пари вторинного закипання в конденсатній лінії, можуть застосовуватися для автоматичного спорожнення трубопроводів пари або попереднього прогріву трубопроводів пари високого тиску, служити як обмежувач температури конденсату, що повертається.
На малюнку представлена конструкція біметалевого фланцевого конденсатовідвідника із зовнішнім фільтром на прикладі моделі Ari-Cona-B 45.601. Конденсатовідвідник складається з корпусу (1) з вхідним та вихідним патрубком та кришки (2), які утворюють камеру для розміщення внутрішніх елементів. Усередині камери розташовується додатково пружний пакет із біметалевих шайб (3) спеціального профілю. Ступінчаста форма шайб, в порівнянні з плоскими шайбами, які використовуються в інших виробників, забезпечує велику контактну поверхню для теплообміну (90% порівняно з 50% у плоских), завдяки цьому конденсатовідвідник дуже швидко реагує на зміну температури. Крім цього ступінчасті шайби посилюють пружинні властивості біметалевого пакета. Через біметалевий пакет простягнуто шток (6), з'єднаний із затвором (4). Форма затвора у вигляді кеглі забезпечує комбінацію термостатичного і термодинамічного принципу відведення конденсату. Затвор розташований з боку вихідного отвору конденсатовідвідника, що дозволяє виконувати функцію зворотного клапана, якщо біметалеві шайби знаходяться в плоскому стані. Для запобігання попаданню в робочу частину сміття передбачено фільтр (7), закритий різьбовою пробкою (8).
Принцип роботи біметалевого конденсатовідвідника заснований на властивості термопружності біметалевих шайб, виготовлених із двох металів, один з яких має більший коефіцієнт температурного розширення, ніж інший. Нагрів біметалевої шайби призводить до того, що при певній темпаратурі, шайба починає згинатися, і чим вище температура, тим сильніше відбувається ії деформація. Шайби попарно збираються в біметалевий пакет на штоку конденсатовідвыдника таким чином, щоб вони розташовувалися одина до одної сторонами з меншим коефіцієнтом температурного розширення, а при нагріванні згиналися в протилежних напрямках. У холодному стані біметалевий конденсатовідвідник вільно пропускає через себе повітря, що виходить із системи, і конденсат з низькою температурою. Зі збільшенням температури конденсату, біметалевий пакет починає розширюватись і діяти на шток із закріпленим на ньому затвором, переміщуючи останній у бік закриття. За кілька градусів до температури насичення затвор виявляється повністю притиснутим до сідла, забезпечуючи перекриття конденсатовідвідника. Причому біметалевий конденсатовідвідник може бути налаштований таким чином, щоб забезпечувати закриття протока через себе при температурі нижче точки кипіння конденсату від 10 до 30K, тобто обмежувати температуру конденсату, що відводиться.
З остиганням конденсату, зусилля закриття також зменшується. Після досягнення певної температури, тиск з боку пари долає зусилля від закриття пакета біметалевих пластин і затвор привідкривається. Для подальшого відкриття конденсат повинен продовжувати охолоджуватися, проте це відбувається не завжди, і конденсат видаляється з високою швидкістю через малий переріз між затвором та сідлом. Ця надкритична швидкість призводить до порізів на сідлі та затворі (кавітаційна ерозія), внаслідок чого затвор надалі не в змозі забезпечувати герметичність закриття. Щоб уникнути цього, у біметалевих конденсатовідвідниках Ari-Cona-B застосовується комбінований термостатичний та термодинамічний принцип роботи. Затвор конденсатовідвідника виконаний не у формі простої кулі, а у формі кеглі. Якщо затвор починає відкриватися, вихідний потік конденсату діє на кеглю. Завдяки високій швидкості потоку через малий прохідний переріз, збільшується тиск за затвором. Затвор діє як поршень та відкриває прохід на повний хід штока.
Зі збільшенням температури конденсату біметалеві шайби вигинаються сильніше і затвор починає закриватися. Відповідно до термодинамічного принципу Бернуллі швидкість потоку в проході між сідлом і затвором збільшується зі зменшенням його перерізу. Тиск у зоні за затвором знижується і конденсат, що випаровується після затвора, розвантажує шток, що сприяє переміщенню його у бік закриття. Клапан закривається і залишається закритим доти, доки конденсат не охолоне і цикл не повториться знову.
Лист технічних даних на біметалеві конденсатовідвідники Ari-Cona-B